Search

14.11.10

Почему Болгария не народная республика (?) или впечатления о подписании документов о "Южном потоке"

Читаю и смотрю новости о "Южном потоке".

В болгарской глубинке этот проект связывают с газификацией болгарских сел. Надеются, что цена за отопление будет дешевле дровяного (до 60 лева за куб дров) и электрического, да и проще пожилым селянам с газовым отоплением обращаться. Это не дрова рубить и таскать.

Читаю: "Николай Младенов: Русия днес не е СССР, а България не е народната република".



Сказано это в следующем контексте:

"Според него проектът "Южен поток" не трябва да се разглежда като контра на "Набуко". "За нас е изключително важно да не изпадаме в идеологеми от миналото, когато говорим за отношенията си със съвременна Русия. България трябва да разбере, че Русия днес не е Съветският съюз, както и Русия да разбере, че България днес не е народната република. Това означава да имаме наистина конструктивни отношения, които са базирани на конкретни идеи, конкретни икономически възможности - били те в енерегетиката, били те в хранително-вкусовата промишленост, в строителството, в индустрията и т. н. На второ място - политически категорично отстояваме виждането, че сътрудничеството межуд НАТО и Русия има бъдеще и това бъдеще е в сътрудничество в операцията в Афганистан, сътрудничество в борбата с трафика на наркотици, сътрудничество в изграждането на система за противоракетна отбрана, която да покрива територията на Европа и която да бъде изградена съвместно с усилията на всички страни-членки на НАТО, на НАТО като цяло, и сътрудничеството с Русия", посочи Младенов. "



Контекст контекстом, но то, что Болгария сегодня не народная республика звучит сильно.

Конечно, такие высказывания руководителя внешнеполитического ведомства внутреннее дело Республики Болгария.

Для справки:

"Респу́блика (лат. res publica, "дело народа") — форма государственного правления, при которой верховная власть осуществляется выборными органами, избираемыми населением (или государственными органами) на определённый срок. В настоящее время из 193 государств мира более 140 являются республиками."



Россия сегодня, надо бы добавить, не Российская Империя, чтобы за чужие интересы за своими рубежами сражаться. Девятнадцатый век давно в прошлом. Это к вопросу о "сътрудничеството межуд НАТО и Русия има бъдеще и това бъдеще е в сътрудничество в операцията в Афганистан". Каждый имеет право высказать свое или чье-то видение. Каждый имеет право это прокомментировать. Свобода!

Посмотрел пресс-конференцию премьеров России и Болгарии.

Такое впечатление, что Россию будущее Европы беспокоит больше Болгарии.

Если в Болгарии появятся объекты американской ПРО, как это скажется на рынке недвижимости, где сейчас превалируют покупатели из России?

No comments: